LAU

Ajankohtaista puheenjohtajalta…

Ajankohtaista puheenjohtajalta…

Uusi kausi ehtikin jo pyörähtämään käyntiin. Olemme saaneet mukaan paljon uusia harrastajia, lämpimästi tervetuloa mukaan!

LAUssa jäsenmäärä on lähes 200, harrastavien koirien määrässä ollaan samoissa lukemissa. Eli meitä on aika monta ja tämän johdosta hallin käyttöastekin on hyvällä tasolla. Muistutuksena meille kaikille, hallin ympärillä liikkuu paljon niin seuralaisten kuin myös muiden ulkoilijoiden koiria, pidetään me koirat hihnassa aina kentän ulkopuolella liikuttaessa.

Kuluneen vuoden aikana meillä on tapahtunut paljon hyviä asioita, mm. nuorten ja hoopers -ryhmien osalta ollaan esimerkkinä ympäri Suomea, agilityn puolella meillä on aktiivisten treenaajien määrä kasvussa ja kilpailujen osaltakin on jatkunut niin SM-mitaliputki kuin myös maajoukkue-edustukset. Ensi vuonna näiden osalta laitetaan sitten pykälää vielä paremmaksi.

Kesällä pidettiin senioreiden SM-kilpailut Joutsenossa, tämä oli meille melkoisen suuri talkoorutistus tälle vuodelle, hoidettiin hommat hienosti, kiitos kaikille mukana olleille!

Nyt hiljalleen on aika suunnata katsetta ensivuoteen. Seuran syyskokous pidetään 18.11 18:30 hallilla. Syyskokouksen tehtävänä on mm. valita seuralle hallitus ja puheenjohtaja, päättää ensivuoden jäsen- ja treenimaksuista sekä siellä käsitellään mahdolliset jäsenistön päätettäväksi tuotavat asiat. Ja perinteisesti palkitaan menneen kauden menestyjät. Tiedotamme kokouksesta tarkemmin lähempänä ajankohtaa.

Hallituksen rooli ja tehtävät on saattaneet monelle jäädä hieman vieraiksi. Jututimme hieman hallituksen jäseniä (ja vähäsen myös pj:ltä…), tästä julkaistaan lähiaikana kuvausta – Hieman tarinaa siitä, mitä me hallituksessa tehdään, kuinka hallitus ja puheenjohtaja valitaan sekä siitä, että hallitukseen ehdolle voi asettua teistä kuka tahansa, vähäiselläkin lajin tuntemuksella.

Olen kauden mittaan kuullut paljon hyviä ideoita, kuinka toimintaa voisi kehittää, mitä toiminnasta puuttuu ja mihin suuntaan asioita olisi hyvä viedä. Tiettyjä asioita onkin edistetty ja paljon asioita on myös jätetty odottelemaan – Kehitetään asioita käytettävissä olevien resurssien mukaan. Ensivuodelle meillä olisi mahdollista viedä moniakin asioita ja uusia ideoita eteenpäin, riippuen siitä kuinka paljon aktiivisia toimijoita meillä on mukana. Esimerkkinä monista ajatuksista yksi ensivuoden ‘normirutiineista poikkeava’ viikonloppu = Naapurissa pidettävät Kuninkuusravit, tässä meillä voisi olla monia mahdollisuuksia…

Eli, nyt jos koskaan on aivan huippuhyvä tilaisuus lähteä mukaan vaikuttamaan asioihin – Näemme enemmän kuin mielellämme uusia jäseniä mukana myös kentän ulkopuolella tapahtuvassa toiminnassa!

Minulla on nyt kymmenisen vuotta lajia takanapäin, itseasiassa pari päivää sitten some muistutteli ensimmäisestä putkirallista ikinä. Siitä puolivuotta eteenpäin ja pääsinkin jo Kisapuistossa pidettyihin SM-kisoihin mukaan – Kiitos teille jotka onnistuitte uunottamaan tuolloin kuukausi aikaisemmin käppänällä kisauransa 1-luokassa aloittaneen noviisin ratamestariksi (hyvä että osasin pitää ratapiirustusta oikein päin, aika fantastinen hetki rakentaa ensimmäisen päivän ensimmäistä rataa sen ulkomaisen tuomarin kanssa). Tämä vain esimerkkinä siitä, että näihin kuvioihin kannattaa heittäytyä mukaan ilman suurta stressiä, hommat lutviutuu kyllä. Siitä sitten aikaa kului hieman ja huomasin olevani SAGIn hallituksessa, josta sitten seuran puheenjohtajaksi.

Nyt on sitten koittanut aika, että on aika hypätä sivuun puheenjohtajan pestistä. Neljä vuotta tässä roolissa on jo sellainen aika, että on saada uusia ja raikkaita näkemyksiä tilalle. Vuoden lopussa siirryn siis seurassa taka-alalle. Seuraajalle lupaan hyvän perehdytyksen tehtäviin ja vedettäväksi seuran, joka voi toimia esimerkkinä mille yhdistykselle tahansa 👍 Jos sinua kiinnostaa puheenjohtajan pesti, niin vastailen kysymyksiin mielelläni!


Terveisin
Jarkko

Kommentoi

Scroll to Top