LAU

Treenimaksut

LAU

VUODEN 2026 TREENIMAKSUT

Huomioithan että seuran puitteissa harjoitteluun tarvitset Suomen Agilityliiton lisenssin jossa seurana on Lappeenrannan Agility Urheilijat ry. Lisenssitiedot löydät täältä: lisenssi

Seura laskuttaa oletuksena treenimaksut 3kk maksuerissä. Jos haluat poiketa tästä, ilmoita asiasta jäsensihteerille viimeistään 2 viikkoa ennen seuraavan maksukauden alkua. Jos et ilmoita mitään, oletuksena saat 3kk treenimaksulaskut.

Vuosineljännes eli 3kk erä:
Ensimmäisen koiran treenimaksu, aikuiset 135 € / 3kk
Ensimmäisen koiran treenimaksu, nuoret 57,5 € / 3kk
Lisäkoira ryhmäpaikalla 52,5 € / 3kk
Lisäkoira ilman ryhmäpaikkaa 27,5 € / 3kk
Maksun eräpäivä on jokaisen kauden ensimmäisen kuukauden 15. päivä. (tammi,huhti,heinä,syys)

Puoli vuotta eli 6kk erä:
Ensimmäisen koiran treenimaksu 250 € / 6kk
Lisäkoira ryhmäpaikalla 95 € / 6kk
Lisäkoira ilman ryhmäpaikkaa 50 € / 6kk
Maksun eräpäivä on molempien kausien ensimmäisen kuukauden 15. päivä. (tammi,kesä)

Koko vuosi kerralla eli 12kk erä:
Ensimmäisen koiran treenimaksu 455 € / 12kk
Lisäkoira ryhmäpaikalla 165 € / 12kk
Lisäkoira ilman ryhmäpaikkaa 80 € / 12kk
Maksun eräpäivä on tammikuun 15. päivä.

Eläkeläisille myönnetään -25% alennus.

Talkoovelvollisuudet (tarkemmin tietoa täällä)
– Kisatalkoovelvollisuus
– Siivousvuoro
– Radanrakennusvuoro

HUOMIOITAVAA!
Jos maksat treenimaksun useammassa kuin yhdessä erässä, käytä samaa viitenumeroa jokaisessa maksussa.

10 KERRAN TREENIOIKEUS
Seuran jäsenillä, jotka eivät maksa harjoittelumaksua, on mahdollisuus ostaa 10 kerran treenioikeus. Jäsenen tulee täyttää harjoitteluedellytykset vastaavasti kuten treenatessa kk-ryhmässä tai omatoimitreenaajana.
Treenivuorolle pätee samat säännöt kuin kk-treenimaksua maksavilla jäsenillä. Jos haluat yksityisvarauksen, voit lunastaa sen halliyhtiön kautta kuten aikaisemmin. Treenioikeus on voimassa 6kk ostohetkestä ja seuraava jakso on mahdollista ostaa edellisen 6kk jakson päätyttyä (huom: 2026 loppupuolella tehdään hallituksen toimesta linjaus jatkosta ensimmäisestä puolivuotisesta saadun kokemuksen perusteella).
Yksi vuoro on 1h (ei lyhyempiä varauksia). Varauksen voi tehdä joko 1- tai 2-kentälle ja kerrallaan kalenterissa voi olla enintään kaksi varausta. Oston myötä tulee myös talkoovelvoite 6h.
Tarkemmat tiedot löytyvät oheisesta linkistä, josta pääset myös hankkimaan treenioikeuden:
LINKKI

LIIKUNTASETELEILLÄ MAKSAMINEN
Treenimaksuiksi kelpaavat myös Smartumin, Edenredin, Eazybreakin, Luottokunnan ja Eekoon liikuntasetelit sekä Tyky-kuntosetelit. Toimita setelit hallin kahviossa olevaan postilaatikkoon eräpäivään mennessä. Kirjoita kuoreen ”treenimaksut” tai vastaavaa, niin rahastonhoitaja tietää ottaa ne matkaan. Muista myös tehdä seteleihin tarvittavat merkinnät ennen laatikkoon viemistä! Muistathan myös, että liikuntasetelit ovat henkilökohtaisia, eikä niillä voi maksaa esim. perheenjäsenen treenimaksuja! Hallilla on myös kortinlukija sähköistä maksua varten, ole tällöin yhteydessä kassanhoitajaan.

Kun käytössäsi on SporttiPassi voit maksaa harjoitusmaksusi SporttiPassin verkkomaksulla seuraavalla tavalla:
– Kirjaudu sisään omilla tunnuksillasi www.sporttipassi.fi-sivulla
– Valitse SporttiPassin verkkomaksu
– Valitse riippuvalikosta Lappeenrannan Agility Urheilijat ry
– Kirjoita summa euroissa
– Kirjoita mitä maksu koskee/laskun viite
– Paina maksa
Säilytä saamasi tekstiviesti kuittina

TREENITAUOT ON ERITTÄIN TÄRKEÄÄ ilmoittaa kaikki tauot ja muutokset treenaamisessa jäsensihteerille ja koulutustoimikunnalle sähköpostitse! 
Muuten laskutus jatkuu katkeamattomana.
Poikkeukset kokonaisten kausien treenimaksuihin tulee anoa hallitukselta. Esimerkiksi narttukoiran juoksut eivät ole peruste maksuvapaan saamiseen.
Samoin muutokset treenaavien koirien määrässä tulee ilmoittaa viipymättä, viimeistään 2 viikkoa ennen seuraavan maksukauden alkamista.
Koko kauden mittaisen treenitauon voit edelleen pitää. Ilmoita siitä jäsensihteerille ja koulutustoimikunnalle.

KYSYTTÄVÄÄ TREENIMAKSUISTA?

Jos tulee kysyttävää, laita kysymyksesi LAU ry:n jäsenille -facebook-ryhmään. Näin vastaukset voivat auttaa muitakin asiaa pohtivia. Jos et kuitenkaan halua kertoa asiaasi keskustelupalstalla, voit laittaa sähköpostia.

Treeniterkuin,
jäsensihteeri Hanne
jasensihteeri.lau(at)gmail.com
kassanhoitaja Jaana
lau.kassanhoitaja@gmail.com
koulutustoimikunnan poppoo koulutustoimikunta(at)gmail.com

MITEN HALLIIN TREENAAMAAN?

Omatoimiharjoitteluvuorojen varaus tehdään sähköiseen varauskalenteriin. Varauksia voi olla kerrallaan vain kahden tunnin (2h) verran.
Hallin avaimia luovutetaan vain seuran jäsenille. Perusteet-tason koirakoille avain luovutetaan vasta, kun kaikkien esteiden turvallinen treenaaminen on hallussa. Tällöin oma valmentaja puoltaa avainta.
Avainasioissa ole yhteydessä lau.avain(at)gmail.com

Scroll to Top